Neden Organik Trafiğe İhtiyacınız Var ?

İnternet gelişiyor ve her zaman neredeyse tahmin edilemez. Eski pazarlama stratejileri hemen demode olur. Rakiplerinizden önce stratejilerinizi analiz etmeniz önemlidir.

Web sitenizin sıralaması, organik trafiği artırarak geliştirilebilir. Organik trafik, pazarlama ajansları ve işletme sahipleri için nasıl hayati önem taşır? Gerçek organik trafik sunan pek çok hizmet gelişmeye başladığından beri. Bu, hizmet sağlayıcıların çalışma biçiminde yıllar içinde büyük bir değişim anlamına mı geliyor?

Bu yazıda organik trafiğin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu, işletmelerin neden organik trafik satın almayı tercih ettiğini ve organik trafik edinmenin işletmenize nasıl değer kattığını tartışacağım.

Özet

  • Web sitesi trafiğinin %51’i organik trafiği ve web sitesi trafiğinin yalnızca %10’u ücretli trafiği ifade eder.
  • İşletmeler, web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamasını iyileştirdiği iddia edilen organik trafik satın almaya devam ediyor.
  • Organik trafik, trafik oluşturucu yazılımı kullanılarak oluşturulur ve daha sonra hızlı sonuçlar görmek isteyen veya google arama trafiğini artırmanın ve dolayısıyla web sitelerinin sıralamasını yükseltmenin kestirme yollarını arayan müşterilere satılır.

Organik Trafik ile İlgili Pazarlama Terimleri

Bu makalede daha ileri gitmeden önce Dijital Pazarlamanın temel kavramlarını tartışalım:

Organik Trafik / Organik Arama Trafiği

Organik trafik, Google Arama’ya bir sorgu yazdıklarında ve arama motoru sonuç sayfalarından (SERP) web sitenizi tıkladıklarında web sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısıdır.

Organik Trafik satın alırsanız, bu durumda, ziyaretçi olarak hareket eden otomatik programlara veya gerçek insan ziyaretçilere atıfta bulunabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitesinin arama motoru sonuçlarının en üstünde görünmesini ve kullanıcı tarafından ilgili arama yapıldığında geri alınmasını sağlayarak web sitesini optimize etme işlemidir.

SEO, web sitenizin popülaritesini artırmanın ve aktif olarak bilgi ararken daha fazla müşteri çekmenin en iyi yoludur.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

Tıklama Başına Ödeme (PPC), reklamverenlerin, kullanıcıların reklamlarına her tıkladıklarında bir ücret ödediği bir internet pazarlama taktiğidir. Temel olarak, arama motoru sonuç sayfalarının sonuçlarının en üstünde gösterilen reklamları satın almanın bir yoludur. En yaygın PPC biçimleri arasında Google Adwords ve Bing Ads bulunur.

Yatırım Getirisi (ROI)

Yatırım Getirisi (ROI), bir yatırımdan kaynaklanan kâr veya zararı hesaplamak için kullanılan bir performans metriğidir.

YG, dijital pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. Daha yüksek bir yatırım getirisi, maliyetine kıyasla yatırımın kârının harika göründüğü anlamına gelir.

Organik Trafik vs Paralı Trafik

Son zamanlarda, “organik trafik satın al” aramalarında büyük bir artış var gibi görünüyor. Bugüne kadar, bir web sitesinin satın alınabilecek tek trafik kaynağı ücretli trafikti.

Pazarlama uzmanları ve web sitesi sahipleri, web sitelerinin performansını değerlendirmek için genellikle ayrıntılı analizler yapar. Ne zaman optimize edileceğine ve trafik için ne zaman ödeme yapılacağına karar vermek için hem organik hem de ücretli trafiğin etkinliğini karşılaştırırlar.

Organik trafik, arama motoru optimizasyonu teknikleri kullanılarak oluşturulur. SERP’lerde görünen kullanıcı dostu içerik oluşturursunuz, web siteniz, web sitenizle ilgili herhangi bir arama yaptıklarında kullanıcılar tarafından bulunur ve tıklanır.

Bir kullanıcı, belirli bir arama kelimesi için SERP’deki Organik Arama sonuçlarının en üstüne yerleştirilen bir reklamı tıkladığında, ücretli trafik sayılır. Reklam alanı, işletmeler tarafından sabit bir oranda satın alınır ve muhtemelen bir SERP’e geldiklerinde arama yapanların dikkatini çeken ilk konumu alır.

Bu, ücretli ve organik trafik arasındaki farktır. Her iki trafiğin de nihai hedefleri muhtemelen aynı olsa da, bunlara ulaşmanın yolu önemli ölçüde değişir.

Organik Trafiğin Önemi

Genellikle Google, web sitelerini, web sitelerine daha fazla sayıda ziyaretçinin geldiği SERP’lerin üstünde sıralar. Bu nedenle, daha fazla organik trafik satın almanın kesinlikle web sitesi sıralamasını artırmaya yardımcı olduğuna inanıyorum.

En iyi arama sonuçlarında sıralamaya başladığınızda, daha fazla potansiyel müşteri çekebilir ve satın alma döngüsünün herhangi bir noktasında, ister sadece bir ürünü tanımaya çalışıyorlar, ister gelecekte satın alma seçeneği olarak görüyorlar olsun, onlarla etkileşime geçebilirsiniz.

İşletmeler, organik arama trafiği ile benzersiz ziyaretçileri artırabilir, böylece web sitesini arama motorlarında daha görünür hale getirerek web sitesi performansını artırabilir.

Seçtiğiniz yerlerden büyük organik trafik elde edebilir ve işletmeniz için ziyaretçileri dönüştürmede hızlı bir büyüme yaşayabilirsiniz.

Web sitesinin etki alanı otoritesini geliştirir, bu da daha iyi SERP sıralaması anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize dönüşebilecek web sitenize daha fazla ziyaretçi çeker ve marka bilinirliğinizi artırmaya da katkıda bulunur.